Az önműködő földi és légi járművekkel kapcsolatos kutatási eredményeket, technológiákat mutatták be a múlt héten a ZalaZone Járműipari Tesztpályán megrendezett harmadik innovációs napon.
Az alkalomra 240 szakember, száznál több egyetemi hallgató és középiskolai diák, valamint több tucat gazdasági és politikai döntéshozó látogatott ki.
A rendezvény nemcsak a szakma művelői számára kínált érdekességeket, amikor pénteken tucatnyi demonstrációt tartottak az autonóm járművekkel. Ezek egyike volt a vezető nélküli személyautós driftelés a tesztpályán, miközben a manővert madárrajként húsz drón kísérte. Ilyet eddig még sehol nem sikerült megvalósítani a világban.
A rendezvény házigazdájaként dr. Szalay Zsolt, a Zalazone kutatási és innovációs vezetője köszöntőjében arról is beszélt, hogy szenzorrendszerek telepítésével kiépült a digitális infrastruktúra is a tesztpályán. Ez lehetővé teszi, hogy a valós és virtuális világban akár egyidejűleg, illetve ezeket összekapcsolva az úgynevezett kevert valóságban is folyhassanak a járművek vizsgálatai. Erre tartottak is bemutatót: szenzorokkal körbevett gyalogátkelőhelyen modellezték valóságos személy és virtuális autó találkozását.
Elhangzott, a világon egyedülálló módon már alkalmasak a légi autonóm járművek tesztelésre is. Ezért a nap részeként az egyik előadás a drónokról szólt.
Vigh László országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, olyan autonóm eszközök fejlesztése zajlik a Zalazone-ban, amelyek az emberek biztonságát szolgálják, egészségét védik. S ez igaz a közlekedéstől az agráriumig az élet mind több területére.
A tesztpálya környezetében kialakult gazdasági ökoszisztéma sokrétűségére Balaicz Zoltán polgármester mutatott rá. Ami létrejött, az magába foglalja az oktatást, a kutatást, az innovációt, és a létesítmények kiszolgáló rendszerét is.
-ara-